Dub 24

Národní park Nacional de Doñana

do Příroda

Parque Nacional de Doñana je španělský národní park, které se nachází na jihu země, konkrétně v autonomní oblasti Andalusie v provinciích Huelva a Sevilla. Park se nachází v deltě řeky Guadalquivir před jejím ústím do moře. Jeho zajímavostí jsou monumentální písečné duny na pobřeží, kromě toho je zde obrovská rozmanitost rostlinných a zvířecích druhů. Nejbližšími okolními městy jsou Huelva na západě a La Algaida a Chipiona na východě. Park je zařazený na seznamu světového dědictví UNESCO. Pro návštěvníky jsou k dispozici prohlídkové trasy i výlety terénními auty a minibusy.

  

Pro čtenáře CostaDeLaLuz.cz jsme zajistili slevu na Cestovní pojištění!

Historie národního parku

Národní park Doñana je jedno z největších vodních ploch v Evropě. V minulosti byl park lovným revírem vévodů Medina Sidonia. Celá oblast byla pro lov zvěře zcela ideální, neboť zdejší krajina se nikdy nehodila pro osídlování, takže se zde zvěři dařilo a stále daří výborně. Historie parku se datuje do roku 1969, kdy zde byla oficiálně vyhlášena chráněná oblast.

  

Současná podoba

Národní park Doñana se rozprostírá na ploše 543 km2, z nichž 135 km2 je obzvláště chráněná oblast. Jedná se především o močály a písečné přesypy. Oblast je z hlediska ochrany přírody velmi cenná, neboť se zde vyskytuje velké množství endemických druhů. V zimním období se tady navíc zastavují tisíce tažných ptáků. Park Doñana je velmi přísně kontrolován a střežen, takže park je možné navštívit pouze ve skupinách s odborně školeným průvodcem. Zelené džípy se školenými průvodci odjíždějí z El Acebuche. Od května do září je park otevřen od pondělí do soboty. Prohlídky s průvodcem se domlouvají dopředu telefonicky. Některé trasy v parku lze procházet také samostatně, jedná se o tyto trasy: El Acebrón z Palacio del Acebrón (trasa trvá 45 minut), La Rocina a Charto de la Boca (trasa trvá 90 minut) a Laguna del Acebuche z Acebuche (trasa trvá 45 minut).

  

Zajímavosti parku

Národní park Doñana je plný zvěře, takže zde potkáte opravdu velmi pestrou směsici zvířat. K vidění jsou kupříkladu daňkové nebo jelen evropský. Pokud budete v parku koncem léta, je klidně možné, že uvidíte nějaký ten nelítostný boj mezi samci, kteří budou bojovat o svou vytouženou samici.

Mezi nejvzácnější živočichy parku je potřeba zařadit španělského rysa, který má nádhernou žlutohnědou srst s velkými černými skvrnami. Toto poměrně plaché zvíře se ve zdejším parku našlo domov, v současné době jich v parku žije šedesát párů. Dalším vzácným živočich parku je Orel královský, který má zde dostatek potravy na přežití.

  

Během zimních měsíců lze v parku Doñana také spatřit velká hejna plameňáků růžových, kteří se živí korýši, takže je často uvidíte u slaných jezer.

Z květin a stromů pak uveďme Borovici pinii a levanduli. Borovici pinii se zejména daří v písečných dunách, kde své kořeny hluboko zapouštějí do země.

  

Napiš komentář