Zář 20

Letovisko Rota

do Města

Rota je malé španělské město, které se nachází v provincii Cádiz a má v současné době 27 000 obyvatel.

Historie

Město bylo založeno Féničany pravděpodobně ve stejnou dobu jako Cádiz. Za Maurské nadvlády se město jmenovalo Rabita Rutta, takže současný název města je odvozen z tohoto pojmenování. Od roku 1284 je město křesťanské, což platí až do dnešních dnů. Ve středověku byla Rota velmi důležitým a významným přístavem pro obchod se severní Afrikou.

Pro čtenáře CostaDeLaLuz.cz jsme zajistili slevu na Cestovní pojištění!

  

Současnost

Rota je především turistické letovisko, takže ekonomika města těží především z letního turistického ruchu. V městečku najdete osm velkých hotelů, včetně čtyřhvězdičkového hotelu Hotel Duque de Najera. Místní krásné pláže jsou lemovány vzrostlými borovicemi.

  

Vedle toho má však Rota také významnou námořní základnu, která od roku 1955 úzce spolupracuje s námořními a vojenskými silami Spojených států amerických.

Okolí Roty je vesměs zemědělské. Pěstuje se zde hlavně bavlna, slunečnice, rajčata, zelené papriky a tykve.

Pro příznivce muzeí máme jeden dobrý tip: navštivte místní muzeum Museo Ruiz Mateos, kde je vystaveno asi celkem 102 uměleckých děl, převážně se jedná o olejomalby a sochy. Z historických pamětihodností zmiňme ještě pitoreskní náměstí, místní hrad, který byl nedávno zrekonstruován a pěkný kostel z 15.století.

  

Pokud navštívíte nějakou místní restauraci nebo tapas bar, dejte si určitě místní specialitu, která se jmenuje arranque. Tohle jídlo se skládá z krájeného chleba, zelených paprik, rajčat, česneku, soli a olivového oleje. K tomu je ideální místní červené víno tintilla. Za ochutnávku také stojí gazpacho, což je studená rajčatová polévka, která se zde ovšem podává jako pití.

  

Zajímavosti v okolí

Nejbližšími městy Roty jsou Chipione, Sanlucar de Barrameda a El Peurto de Santa Maria. Po moři však Rota není daleko od hlavního města provincie, Cádizu, takže výlet lodí do tohoto krásného města se přímo nabízí. Cádiz rozhodně stojí za návštěvu, vždyť má dlouhou a fascinující historii. Cádiz je totiž jedno z nejstarších měst v Evropě. Při návštěva tohoto města neopomeňte navštívit skvostnou Cádizskou katedrálu se žlutou kopulí a místní muzeum Museo de Cádiz. V muzeu uvidíte dva fénické mramorové sarkofágy a obrovskou sochu římského císaře Trajána. Z výtvarného umění pak uvidíte 21 překrásných pláten od španělského malíře Zurbarána a řadu dalších děl významných španělských malířů.

  

 

1 Odpověď na “Letovisko Rota”

  1. Napsal