Čvc 10

El Puerto de Santa Maria

do Města

El Puberto de Santa Maria je španělské město, které se nachází v provincii Cádiz. Město má v současné době kolem 83 000 obyvatel a je velmi oblíbeným letním letoviskem.

Historie města

O dějinách města se již zmiňuje Homér ve své slavné Odyssey. Podle Homéra město založil Menestheus, jež uprchl z trojské války. Menestheus se pak usídlil u řeky Guadalete a položil tak základy město nazvané Menesthéův přístav.

Pro čtenáře CostaDeLaLuz.cz jsme zajistili slevu na Cestovní pojištění!

  

Z historických análů však bezpečně víme, že město bylo při invazi Arabů ze severní Afriky přejmenováno na Alcante, což v českém jazyce znamená Přístav soli. V roce 1260 město dobyl kastilský král Alfons X., který dal městu název Santa Maria del Puerto.

V dějinách města se odehrála ještě jedna významný událost, druhá výprava slavného mořeplavce Kryštofa Kolumba odplula právě z tohoto pěkného města. Ve městě pak bydlelo mnoho velmi mnoho bohatých a zámožných obchodníků, kteří čile obchodovali s Amerikou. Po dlouhou dobu bylo město také významným zimním přístavem královských lodí.

  

Současnostná podoba města

Ve městě je hodně muzeí a pomníků, takže nudit se zde rozhodně nebudete. Dominantou města je mohutný hrad svatého Marka, který byl postaven roku 1364 na příkaz krále Alfonse X. Další dominantou města je kostel Iglesia Mayor Prioral, který byl postaven již v 15. století. V 17. století byl však zničen zemětřesením, později byl znovu vybudován v barokním stylu.

  

Za hodno pozornosti stojí rovněž velká aréna z 19. století, která se jmenuje Plaza de toros de El Puerto a pojme celkem 15 000 diváků. Aréna je 99 metrů dlouhá a 60 metrů široká a je třetí největší arénou pro býčí zápasy ve Španělsku. Většina býčích zápasů se odehrává na začátku května a v měsíci srpnu. Býčí zápasy na začátku května se odehrávají v rámci slavnosti Feria de la Primavera, při níž se vypije během čtyř dnů 180 000 půllitrových láhví vína.

  

Zajímavosti v okolí

Nedaleko El Puberto de Santa Maria je krásné město Cádiz, které je zároveň hlavní město celé provincie. Cádiz stojí za návštěvu, neboť je to jedno z nejstarších měst v jihozápadní Evropě, které bylo založeno už Féničany. V současnosti je to město s mnoha nádhernými historickými památkami, které nadchnou snad každého návštěvníka.

 

Napiš komentář