Čvn 27

Hrdé město Cádiz

do Města

Cádiz je španělské město, které se na mapě Španělska nachází na jihu země, konkrétně v autonomní oblasti Andalusie. V současné době má Cádiz přes 127 000 obyvatel.

Historie města cádiz

Podle dávné pověsti založil město bájný Herakles. Z historicky doložených pramenů však město založili Féničané, kteří sem přišli v roce 1100 před Kristem. Poté se nad vládou města střídali Kartaginci, Římané a Mauři. V 16. století bylo město několikrát vydrancované námořníky z jiných států. Velké drancování zažilo město v roce 1587, kdy do Cádizu připlul sir Francis Drake a město důsledně vyloupil. Z novodobých dějin zmiňme, že Cádiz byl roku 1812 na chvíli hlavním městem celého Španělska.

Pro čtenáře CostaDeLaLuz.cz jsme zajistili slevu na Cestovní pojištění!

Pláž v Cádizu    Historická loď v Cádizském přístvu

Současnostná podoba města

V současné době láká Cádiz turisty z celého světa, kteří se zde mohou obdivovat nádherným historickým památkám. Mezi nejkrásnější historické pamětihodnosti města patří Cádizská katedrála, která je jednou z největších katedrál ve Španělsku. Tato impozantní barokní budova se může především pyšnit krásnou kupolí, která je ze zlatožlutých kachlů. Kupoli postavil v letech 1812 až 1838 architekt Juan Daura.

Město a pláž - Cádiz   Hradby přístavu Cádiz   Plážové zátiší

Vedle návštěvy Cádizské katedrály doporučujeme neminout místní Museo de Cádiz, které ukrývá cennou archeologickou sbírku včetně fénických kamenných sarkofágů. V muzeu je rovněž zajímavá sbírka soch římských císařů. V prvním patře muzea zase najdete krásné obrazy od Rubense, Murilla a Zurbarána. Nejcennějším obrazem celého muzea je Zurbaránův obraz, který se jmenuje Svatý Bruno v extázi.
Ve třetím patře muzea je ještě zajímavá expozice loutek.

Plážová promenáda v Cádizu    Historické centrum Cádizu

Z historických památek městě ještě zmiňme strážní věž z 18. století, která se jmenuje Torre Tavira. Věž je každý den otevřena veřejnosti, takže se do útrob věže můžete podívat. V současné době byla z věže udělána temná komora, kde si můžete prohlédnout pozoruhodné obrázky.

Kašna v Cádizu   Jeden z monumentálních kostelů   Poklidná ulička Cádizu

Zajímavosti Cádizu

Mezi nejzajímavější události města lze bezesporu označit městský bujarý karneval, který se koná na přelomu února a března. Je to jeden z největších karnevalů v Evropě, který je pověstný velkou veselicí. Během karnevalu se téměř každý obyvatel Cádize převleče do karnevalového kostýmu. Hlavní atrakcí karnevalu jsou účinkující skupiny, které si na ulici dělají legraci z věhlasných světových i místních osobností a politiků.

Noční Cádiz je velkolepý    Světla kostelu v noci

Střechy města Cádiz    Nádherné panorama Španělského Cádizu

Tags:

Napiš komentář